Listopad 2009

Zajímavý web

18. listopadu 2009 v 19:16
Zajímavý web: mrkněte se.


Sledujte!!!

17. listopadu 2009 v 8:34 Pro závěrečné ročníky
Sledujte stránkydozvíte se zde důležité a potřebné informace k dalšímu studiu na VŠ.

15. listopadu - Mezinárodní nekuřácký den

1. listopadu 2009 v 14:31 Zdraví
Mezinárodní nekuřácký den

Je vyhlašován každoročně od roku 1974 vždy v listopadu.

Letos tento den připadne na

15. listopad.


A proč se do něj zapojit?

Čísla hovoří jasně:

V České republice zemře na následek kouření denně 60 lidí, za rok je to 22 000 lidí.

Počet kuřáků se v naší zemi odhaduje na 29 % dospělé populace, 80 % dospělých kuřáků začalo kouřit před 18. rokem života.
Ve věku 11-12 let dnes kouří 1,4 % dětí, ve 13-14 letech 10 %, v 15-16 letech kouří 20 % dětí, v 18 letech už je to 26 % populace.
Důsledky kouření na zdraví většina kuřáků dobře zná!

KOUŘENÍ, PODCEŇOVANÝ nepřítel očí

1. listopadu 2009 v 14:14 | (STYL - Právo, PETR VESELÝ) |  Zdraví
V rámci protikuřácké kampaně na naší škole jsem pro Vás našla jeden článek, který mě zaujal a doplňuje obsah přednášky pana dr. Brodníčka z minulého měsíce:

KOUŘENÍ, PODCEŇOVANÝ nepřítel očí
Kouření ničí cévy. Dramaticky totiž urychluje aterosklerózu, tedy jejich kornatění. Jako první zasáhne jemné cévy. A právě oko je jedním z orgánů, které jsou jimi bohatě protkané.
Cigarety však nejsou jediným nepřítelem cév. Mezi další, chronicky známé, patří vysoký cholesterol a krevní tuky vůbec, vysoký krevní tlak i cukrovka. Není náhodou, že lidé s hypertenzí a diabetem chodí na vyšetření očí, přesněji řečeno očního pozadí.
Hrozí jim totiž vážné poškození oka, v krajním případě až slepota. U hypertenze a hlavně cukrovky jsou to známá rizika. Většina pacientů s těmito chorobami o nich ví nebo se o nich včas dozví.
Negativní vliv kouření na oči neberou kuřáci vůbec v úvahu. Bojí se rakoviny, méně už infarktu či mrtvice. Že by u nich kouření mohlo urychlit nejčastější oční choroby, jako jsou například degenerace makuly, tedy žluté skvrny, nebo šedý a zelený zákal, to naprostá většina z nich vůbec netuší.
Není divu. Dokonce i oftalmologa MUDr. Jána Leštáka, CSc., z Oční kliniky JL v Praze překvapila fakta, která zjistil, když se ponořil do studia odborných pramenů: "Kouření má negativní vliv na oční pozadí, sítnici, žlutou skvrnu, oční nerv, čočku a tak dál. Poškozuje všechny části oka mnohem víc, než bychom předpokládali. Troufám si tvrdit, že o skutečném rozsahu této pohromy nemá přesnou představu ani většina mých kolegů, očních lékařů. I když kouření určitě nepovažují za nic zdravého."
Ale to není jediný problém. Pokud kuřáci musí prodělat oční operaci, hůř a déle se hojí. Navíc jim podle doktora Leštáka hrozí také víc nejrůznějších komplikací.
Protože cigarety významně zrychlují vznik zmíněných očních chorob, měli by kuřáci zajít k oftalmologovi na preventivní prohlídku už ve čtyřiceti. A zejména lidé, u nichž se některá z těchto nemocí objevila v rodině.

[ 13.05.2009 ]